Keď som pred rokmi čítala výrok “Scrapbooking is cheaper than a psychiatrist”, pokladala som to za milé a vtipné.
Dnes už viem, že to možno platí v Amerike, ale u nás na Slovensku určite nie. Keby ste si spočítali, koľko finančných prostriedkov máte “uložených” v materiáli na scrapbooking, rozhodne vám to vtipné nebude.
Scrapbooking je pomerne drahé hobby a pre niektorých sa stane doslova závislosťou, ba priam “diagnózou”.
Nielenže k tomuto hobby potrebujete pomerne veľa materiálu (pokiaľ teda chcete tvoriť bez hraníc a originálne), ale časom budete mať pri každej návšteve kreatívneho online shopu či predajne pocit, že
- musíte mať každú novinku
- rozhodne musíte všetko vyskúšať
- každý papier bude úžasný
- a aj to čo vlastne ani nepotrebujete sa určite zíde …
… nuž a vaše police, či krabice sú zrazu akési preplnené, niet sa kam pohnúť, keď niečo tvoríte nie a nie to nájsť a o povaľujúcich sa kúskoch papierov, výrezov, kvietkov všade okolo vás nehovoriac…
… A tu prichádza čas zaoberať sa otázkou – kam s tým? Ako si uskladniť materiál?
Ideálne je, pokiaľ máte k dispozícii svoju pracovňu. Viem, nie vždy je to možné.. Ale keď začnete so scrapbookingom, mali by ste počítať s tým, že nejaký ten svoj priestor budete potrebovať. Bez toho to jednoducho nepôjde.
Materiál je vhodné usporiadať tak, aby ste ho bez problémov našli, inak budete strácať množstvo času hľadaním a riskujete veľmi rýchlu stratu kreatívneho nadšenia.
Preto vám prinášam zopár tipov, ktoré vás dúfam aspoň trochu inšpirujú k reorganizácii vašich kreatívnych zásob.
“Ako uskladniť kovové šablóny?”
Skvelý obal na uskladnenie kovových šablón do big shotu ponúka Docrafts z radu Papermania. Výrobca dokonca ponúka aj balenie náhradných strán, resp. na rozšírenie tohto obalu. Odporúčam rozšíriť len o jedno náhradné balenie strán. Viac sa ich do obalu nezmestí a plný obal je pomerne ťažký.
Naplnený obal môžete skladovať na poličke knižnice a nezaberá veľa miesta.
No priznám sa, že šablón je už viac než miesta v praktickom obale, preto som začala využívať aj plastové košíky z Metra. Navyše sú celkom fajn aj pre skladovanie papierových kvietkov a majú jednu skvelú vlastnosť – stohovateľnosť.
“Ako skladovať raznice?”
Hm, kedysi nahádzané v škatuliach od topánok či v šuflíkoch stola.. Dnes majú honosnejšie miesto – praktický obal od Docrafts z radu Xcut. Obsahuje 9 priečinkov na štvorcové či menšie raznice.
Na väčšie raznice sú vhodné napr. transparentné škatule Samla z Ikei, ktoré je možné zakúpiť vo viacerých veľkostných prevedeniach a rovnako sú veľmi praktické aj z hľadiska úspory miesta, keďže sú stohovateľné. Miesto si v nich nájdu rovnako stuhy, čipky, podušky, prášky, razítka …
Škatule Samla sa rovnako zmestia do kovového vozíka RÅSKOG, ktorý je možné zakúpiť vo viacerých farebných prevedeniach a má veľmi praktické kolieska. Ľahko si vozík prisuniete k stolu a máte všetko po ruke. Ako vidíte, skladovať v ňom môžete všetko možné – od papierov, cez lepiace pásky, výrezy, farby, spreje, až po raznice…
“Ako uskladniť washi pásky?”
Nedávno som potrebovala vyriešiť dilemu, čo s washi páskami. Ikea opäť nesklamala, našla som v nej ďalšiu šikovnú pomocníčku s priehradkami – škatuľu GLIS. Priehradky síce nie je možné upravovať, ale v zásade svoj účel plní skvele. Washi pásky sú pekne uskladnené bez toho, aby na na ne sadal nežiadúci prach.
“Ako skladovať scrapbook papiere?”
Otázka, ktorú si kladie nejedna z vás. Možností je viacero. Vhodná je i jedna z väčších škatúľ Samla, kde si papiere uložíte na výšku, ale tento spôsob skladovania prináša riziká v podobe pokrčených rohov papierov. Avšak ak ich vložíte do plastových obalov od Docrafts z radu Papermania, toto riziko čiastočne zmenšíte.
Dávnejšie som si zadovážila pevnejší plastový obal (myslím že od americkej firmy) a pozdáva sa mi viac než obal od Docrafts, nakoľko má aj veľmi praktické vrecká. Pokiaľ si zakúpite celú sadu papierov + nejaké doplnky ako papierové výrezy či chipboards, môžete ich skladovať pekne spolu a máte ich poruke. Obal je veľmi praktický a pevný.
Na skladovanie papierov používam aj stojan od americkej firmy Advantus, ale je to len plast a jeho stabilita je slabá.
Potrápil ma už pri samotnom skladaní.
Nákladnejším riešením, avšak najideálnejším je špeciálny nábytok na papiere vyrobený na mieru. Stačí osloviť šikovného stolára.
Výborná investícia. Odkedy mám tento kúsok, žiadne pizza škatule sa v mojom okolí nevyskytujú.
“Ako skladovať perličky ?”
Na skladovanie perličiek využívam škatuľku Tjena, ako ináč z Ikei.
Škatule šikovne zaplnia úzky priestor medzi poličkami.
“Ako skladovať flitre?”
Dlho som ich skladovala v organizéri s viacerými priečinkami, ale viac sa osvedčilo skladovanie v samostatných plastových nádobkách. Niekedy sa mi zvykli pomiešať a poviem vám, triedenie flitrov je iná “zábava”.
Nádobky môžete využiť aj na iný drobný materiál.
Pokiaľ máte väčšie balenie flitrov – recyklujte! Ideálne na skladovanie sú prázdne obaly od cukríkov Tic-Tac.
“Ako skladovať tekuté perly?”
V jednom e-shope s nechtovým zameraním som objavila stojan, ktorý originál slúži na laky na nechty, ale tekuté perly v ňom tiež vyzerajú výborne a hlavne sú krásne viditeľné a rýchlo dostupné k použitiu.
Miesto si tu našli aj nejaké embossingové prášky Lindys Stamp Gang, nakoľko ich obal je užší.
“Ako skladovať časopisy?”
Kedysi som používala najlacnejšie papierové zakladače z Ikei, ale tie “naše” časopisy sú pomerne ťažké, pri zaplnení sa zakladače rozpadávali. Viac sa osvedčili pevné, kartónové zakladače z Tchiba (na foto 2ks vľavo), ktoré ich máva v ponuke každý rok aspoň dvakrát. Sú síce drahšie než klasické zakladače, ale táto investícia sa oplatí, nakoľko ich životnosť je výborná.
Nedávno som však v Ikei objavila trochu pevnejšie zakladače Tjena (2ks vpravo), ktoré síce nie sú až tak pevné ako tie z Tchiba, ale sú praktické z hľadiska vyberania zakladačov z police, nakoľko majú nad štítkom podlhovastý otvor.
Možno si kladiete otázku, či podobné zakladače neexistujú aj na papiere 12×12 inch. Áno, americká firma Crate paper ponúka zakladače aj na papiere 12×12 inch v krásnej mentolovo-zlatej farbe, no v našich končinách sú pomerne nákladnou investíciou.
Pri poslednej návšteve mojej obľúbenej Ikei som si všimla zopár kúskov, ktoré by Vás mohli osloviť a pomôcť vám zreorganizovať váš tvorivý priestor.
Helmer – zásuvkový diel na kolieskach
Na prvý pohľad vyzerá ako produkt z dreva, ale jedná sa o oceľový produkt, ktorý je ľahší než drevo. Jeho rozmer je veľmi praktický, zmestil by sa aj pod pracovný stôl. Zásuvky sú ideálne na skladovanie ľahších vecí, ako napr. kvietky, výrezy, tekuté perly, štetce, priechodky, atď. Každú jednu zásuvku si môžete označiť štítkom, čo vám ušetrí čas pri hľadaní. Predáva sa v štyroch farebných prevedeniach.
Mosslanda – polica
Táto polica je určená na obrázky, ale vzhľadom k jej tvaru, je možné umiestniť na ňu aj stuhy, ktoré máte na kotúčoch (pokiaľ vám nevadí okolitý prach) a koniec stuhy môže napr. pekne visieť kvôli ľahšiemu odvinutiu. Polica sa predáva v rôznych dĺžkach.
Možností ako skladovať materiál je nespočetne veľa. Dôležité je, aby ste sa cítili vo svojom priestore pohodlne a inšpiratívne.
Blanka says
Joj aký máš poriadok ? najviac závidím tu policu na papiere ? a vidím to tak,že vyšlem muža do IKEA ??
scraptime says
Blanka, to sa Ti len zdá 😀 .. častokrát aj napriek organizérom neviem niečo nájsť.. ale to už bude možno aj vekom 😀
evaB says
Veľmi ma potešil tvoj článok. Práve dnes som si “upratovala” krabice a označovala – a zostala bola som nešťastná z neprehľadnosti. Tak som brázdila po internete a našla tvoj web. Veľmi ma zaujal. A pri niektorých tipoch si mi vytrhla “tŕň z päty”… za čo ďakujem. Neuvažovala si o nákupnom článku – kde rada nakupuješ čo máš overené – čo sa týka kamenných obchodov na SR prípadne tipy na online obchodíky zo Slovenska ako aj zo sveta…